Top Sport

Мугуруза е најдобрата тенисерка според ВТА

Шпанката Гарбиње Мугуруза ја доби наградата за најдобра тенисерка во 2016 година од страна на Женската тениска асоцијација (ВТА) откако стигна до првото место на ВТА листата и го освои Вимблдон.

Мугуруза е само втората Шпанка на првото место на листата (по Аранча Санчез Викарио), откако стана првата тенисерка која ги победила Серена и Венус Вилијамс во гренд слем финале, по победата на Серена на Ролан Гарос во 2016 година.

Швајцарката Мартина Хингис и Тајванката Чен Јунг-Џан се избрани за најдобра двојка во женскиот тенис откако освоија девет титули во 2017 вклучувајќи го и УС опен.

Scroll to Top