Top Sport

Пинтуро со петти кристален глобус во комбинација

Французинот Алексис Пинтуро ја додаде титулата од Светскиот куп во алпска комбинација на светската титула која ја освои минатата недела, откако во Банско, Бугарија беше на првото место во петокот.

27-годишниот Французин победи со 0.68 секунди предност пред седумкратниот шампион Австриецот Марсел Хиршер, кој имаше редок настап во оваа дисциплина, додека подиумот го комплетираше Словенецот Штефан Хадалин со повеќе од една секунда заостанување.

Главниот ривал на Пинтуро, Австриецот Марко Шварц се повреди во супер-џи делот од трката и не настапи на слаломот.

„Среќен сум, но и малку разочаран бидејќи Марко се повреди. Сакав да имаме вистинска битка“, вели Пинтуро, кој исто така освои сребро во комбинација на Олимпијадата во 2018 година.

Ова е петта титула од Светскиот куп во комбинација за Пинтуро, со што тој го израмни рекордот на Норвежанецот Кјетил Андре Омод.

Фото: ЕПАScroll to Top