Top Sport

Погребан Келвин Киптум

Светски рекордер во маратон Келвин Киптум е погребан во Чепшам, селото во долината Рифт, каде што е роден, живеел и каде што го загина во сообраќајна несреќа.

Фаворитот на претстојната олимписка трка во Париз, 24-годишниот Киптум загина во ноќта меѓу 11 и 12 февруари во сообраќајна несреќа заедно со тренерот Жервеј Хакизиман.

Претходните денови беше најавено дека на погребот ќе присуствуваат претседателот на Кенија Вилијам Рут и претседателот на Светската атлетика Себастијан Коу.

Киптум беше најавуван како нова голема ѕвезда на светската атлетика. На големата сцена блесна во својата трета трка , кога минатиот октомври во Чикаго постави светски рекорд од 2:00.35 часа.

Стотици луѓе му оддадоа почит на маратонецот во четвртокот на улиците на Елдорет, познат тренинг центар за тркачи на долги и средни патеки.

„Она што го постигна Келвин беше извонредно. Да се дојде до врвот на толку млада возраст е речиси уникатно“, рече Коу во четвртокот во Елдорет.

Киптум неодамна објави дека, во април во Ротердам, ќе се обиде да стане првиот што ќе истрча маратон под два часа.

Scroll to Top