Top Sport

Полска преку Италија до европската титула

Одбојкарската репрезентација на Полска ја освои титулата на 33. Европско првенство. Полјаците во Рим, со максимален резултат ја поразија домашната селекција на Италија. Полска патот до титулата го започна од Скопје, каде што се натпреваруваше во Ц-групата против Македонија, Холандија, Данска, Чешка и Црна Гора.

Полска ја освои првата титула европски првак по 2009 година. Со ова ја зокружија извонредната сезона во која триумфирааи во Лигата на нации. Полјаците, во Рим им се реваншираа на Италијанците за поразот во финалето на минатиот шампионат.

До титулата ги предводеше спрскиот тренер Никола Грбиќ, кој како играч со СР Југославија беше европски првак.

Полска неочекувано лесно ја победи Италија со 3:0 (25:20, 25:21, 25:23).

Полјаците лесно ги решија првите два сета, Италија отпор пружи само во третиот сет. Во текот на целиот меч Италијанците имаа проблем со сервисот на противникот. На крајот Полјаците завршија со 11 ас сервиси.

Натурализираниот Полјак, Вилфредо Леон блескаше во тимот на Полска. Тој освои 13 поени, еден повеќе од изворедниот Роберт Хубнер. Италија ја предводеше Даниеле Лавија со 13 поени.

Фото/ CEV

Scroll to Top