Top Sport

Повредата и Циципас посилни од Синер

Гркот Стефанос Циципас го победи Јаник Синер и се пласира во финалето на Мастерсот во Монте Карло. Гркот славеше со 2:1 (6:4, 3:6, 6:4). Циципас на најдобра можен начин ги искористи судискиот подарок во третиот сет и повредат на Синер.

Двократниот шампион на Монте Карло успеа да му го нанесе само вториот пораз на Синер од почетокот на сезоната.

Јаник Синер имаше брејк предност во решавачкиот сет. Требаше да дојде до двоен брејк, но судијката Орели Торт забележа очигледен аут при вториот сервис на Циципас на брејк топка.

Потоа тоа почнаа болките во нозете на Синер, не помогна ниту докторот, што Циципас го искористи и во финишот од решавачкиот сет направи.

Циципас во финалето ќе игра против победникот од мечот меѓу Новак Ѓоковиќ и Каспер Руд.

Scroll to Top