Top Sport

Прекината првата машка скијачка трка

Филип Зубчиќ беше на 12. место по првото велеслаломско трчање во Зелден. Австриецот Марко Шварц го направи најдоброто прво возење (51:85) на првата трка од Светскиот куп оваа сезона. Швајцарецот Марко Одермат беше втор со 29 стотинки, а трет Французинот Алексис Пинтураулт со 46 стотинки.

Сепак, првата трка беше прекината поради силен ветер и предвиденото влошување на времето, додека втората трка нема да се одржи поради безбедноста на скијачите, соопштија организаторите. Последен на патеката се симна Словакот Адам Зампа, 47. на стартната листа. Другиот хрватски скијач, Самуел Колега, требаше да стартува последен, 73-ти.

Scroll to Top