Top Sport

Нгану задоволен, Фјури го пофали

Тajсон Фјури со многу мака го победи Френсис Нгану во боксерската борба на најголемите тешкаши во боречките вештини што се одржа во Ријад. По десет кола, актуелниот боксерски шампион на ВБЦ го победи поранешниот шампион на УФЦ со поделена одлука. Нганоу го собори Фјури во третата рунда и ги воодушеви следбениците на боречките вештини, а потоа изјави дека ова нема да му биде единствениот боксерски меч, иако доаѓа од светот на ММА.

Легендарниот боксер Мајк Тајсон, кој беше со Нгану во тренинг кампот, го следеше мечот во Саудиска Арабија. Новинар од ММА Џанки го праша Тајсон дали Нгану е ограбен, или заслужува подобар рејтинг од Фјури, а со тоа и победа. „Не, ова не беше грабеж. Но сите го знаат исходот“, одговори Тајсон.Нгану е задоволен од она што го покажа во боксерското деби. “Се чувствувам фантастично. Среќен сум иако не победив. Благодарам на Саудиска Арабија што ми даде можност уште еднаш да им докажам на луѓето дека грешат. Можеби не победив, но можам да гризам. Јас сум борец, Подготвен сум за натпревар во секое време, можеме да го направиме реваншот во секое време“, изјави Камерунецот, кој беше пофален и од Фјури.

“Френсис е одличен борец со тешки удари. Тој е многу подобар боксер отколку што мислевме. Тој е многу незгоден противник, сега имам најголема почит кон него и го почитував пред борбата. Ме изненади со својот чуден стил и фактот дека постојано одеше напред. Стоењето беше подалеку од мене, чекаше удари и се обидуваше да ми се спротивстави. Ми ја даде една од најтешките борби во последните десет години“, изјави Фјури.

Scroll to Top