Top Sport

Рафа го смени рекетот со голферски палки, и не му одеше лошо!

Освојувачот на рекордни 20 гренд слема, Рафаел Надал очигледно не може да седи мирен, и две недели откако го освои трофејот од Ролан Гарос, тенискиот рекет го замени со голферска палка на Голферскиот шампионат на Балеарските Острови и помина одлично.

Против 59 други голфери, од кои повеќето беа професионалци, 34-годишниот Надал заврши израмнет на шестото место, со 10 удари заостанување зад победникот Себастијан Гарсија. Ова не е првпат тој да учествува на овој турнир, но претставува негов најдобар пласман.

Покрај голфот и тенисот, Надал е познат како голем љубител на едрењето, што не е чудно бидејќи потекнува од островот Мајорка, а како дете сакал да стане фудбалер како неговиот чичко, Мигуел Анхел Надал, поранешниот фудбалер на Барселона. Иако во семејството сите навивале за Барса, Надал е страствен фан на Реал Мадрид.

Yashahime: Princess Half-Demon Episode 15 at website https://animeflix.nl hotarubi no mori e animeflix

Watch Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? Episode 2 (https://animeheaven.pro/m/0rrp/ep-2) at website https://animeheaven.pro anime in heaven

Scroll to Top