Top Sport

Руските одбојкари ја освоија Лигата на нации

Одбојкарската репрезентација на Русија ја освои Лигата на нации, откако во финалето со максимален резултат ја победи Франција. Русија до победата дојде за 90 минути игра, со триумфот 3:0 (25:22, 25:20, 25:23).

Русите на завршниот турнир на најдобрите шест селекции, по основниот дел од премиерното издание на Лигата на нации, демонстрираа врвна одбојка и без пораз стигнаа до трофејот.

Во групата Русите беа подобри од САД и Полска, а во полу-финалето го декласираа Бразил.

Најефикасен во финалето беше Максим Михајлов со 19 поени, Дмитри Волков забележа 13, а Дмитриј Мусерски 12 поени.

Франција ја предводеше Ервин Нгапе со 16 поени.

Третото место на турнирот го освои селекцијата на САД. Американците во малото финале го победија Бразил 3:0. На завршниот турнир покрај Русија, Франција, САД и Бразил, учествуваа и Србија, односно Полска.

За најдобар играч на завршниот турнир е прогласен рускиот репрезентативец Максим Михајлов.

Scroll to Top