Top Sport

Седум тенисери суспендирани поради местење натпревари

Седум белгиски тенисери се суспендирани поради местење натпревари, објави Меѓународната агенција за тениски интегритет (ИТИА).

ИТИА рече дека играчите признале дека местеле мечеви и дека санкциите се „поврзани со неодамна завршениот криминален случај кој вклучува синдикат за наместени натпревари“ во Белгија.

„Соработката меѓу ИТИА и белгиските власти доведе до петгодишна затворска казна за лидерот на синдикатот Григор Саркисјан“, соопшти ИТИА.

Суспендираните играчи се Арно Граис, Арзур Де Граф, Жулиен Дубаил, Ромен Барбоса, Максим Автом, Омар Салман и Алек Витмер.

ИТИА рече дека играчите биле „осудени од кривичен суд дека потоа ги договориле санкциите со ИТИА“.

Суспензиите се движат од две години и седум месеци до четири години и 10 месеци.

Scroll to Top