Top Sport

Серена Вилијамс се врати со победа по една година пауза

Американската тенисерка Серена Вилијамс со победа се врати на теренот по пауза од речиси една година, откако славеше во првото коло на турнирот во Истбурн во конкуренција на двојки.

dobivaj vesti na viber

Серена Вилијамс во двојка со Унс Џабир од Тунис славеше против Чехинката Марија Бузкова и Сара Сорибес Тормо од Шпанија со 2:6, 6:3, 13:11.

Публиката и аплаудираше на Американката која го одигра првиот меч откако се повреди на минатогодишниот Вимблдон. Таа беше принудена да се повлече уште во првото коло на минатогодишниот Вимблдон поради повреда на бутниот мускул, а турнирот во Истбурн служи како подготовка за претстојниот Вимблдон.

Некогаш најдобрата тенисерка во светот моментно е на 1.204 место на ВТА листата.

Scroll to Top