Top Sport

Шаповалов испадна во пет сета, па удри по организаторите на Ролан Гарос

Деветтиот носител, Канаѓанецот Денис Шаповалов по пет часа борба загуби од Шпанецот Роберто Карбалјес Баења во второто коло на Ролан Гарос, по што ги критикуваше организаторите за низа работи – од новите топчиња до безбедносниот „меур“ поради корона вирусот.

Шаповалов двапати сервираше за меч, но на крајот загуби со 7:5/6:7/6:3/3:6/8:6 и смета дека организаторите не се потрудиле да им помогнат на тенисерите.

„Распоредот е катастрофа! По меч од пет часа, сега треба да играм во двојки. Вистинско ѓубре од распоред и навистина сум разочаран. Условите беа против мене. Има нови топчиња со кои е невозможно да се погоди победничка топка поради нивната тежина. На крајот, тука е ‘меурот’ поради корона вирусот. Во мојот хотел нема вистински меур, можеш да излезеш во град и никој не те спречува. Во Њујорк беше подобро“, вели Шаповалов, кој на САД опен првпат се пласираше во гренд слем полуфинале.

Scroll to Top