Top Sport

Халанд за Ноер: 97 отсто од голманите ќе ги излажев, но не и овој човек

Норвешката напаѓачка атракција на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд признава дека Мануел Ноер го направил да се чувствува „пос.ано“ откако му одбрани клучна топка во вчерашниот суперкуп на Германија, кој Баерн Минхен го доби со 3:2.

Халанд постигна еден гол против Баварците, но на 2:2 имаше совршена шанса за гол, останувајќи очи-во-очи со Ноер, но искусниот голман беше подобар во битката.

„Пос.ано е чувството кога знаеш дека си требал да дадеш уште еден гол. Тој остана горе! 97 отсто од голманите во таа ситуација ќе одеа долу, и јас ќе постигнев гол, но не и овој човек. Секако, поразот боли бидејќи покажува каде е разликата меѓу најдобрите на светот и нас – тие ги ‘грабнуваат’ ваквите мечеви“, вели Халанд.

„Дер класикер“ не разочара – Баерн го доби трилерот со Борусија во суперкупот

Scroll to Top