(Видео) Шпанија преку Хрватска до европската титула

Foto/ EPA

Ватерполистите на Шпанија прв пат во својата историја станаа европски шампиони во ватерполо. Шпанците, среде Загреб, ја детронизираа Хрватска со победата 11:10 (3:5, 3:2, 2:3, 3:0). Шпанија покрај титулата обезбеди и место на Олимписките игри во Париз.

Финалниот меч апослутно ги исполни очекувањата на неутралните навивачи. Хрватите фуриозно влегоа во натпреварот, првиот период го добија со 5:3, а на почетокот на втората четвртина стекнаа предност и од три гола.

На криљата на одличниот голман Бијач (12 интервенции), Хрватска ја чуваше предноста од два гола до почетокот на последниот период.

Во решавачките осум минути, Хрватите не можеа никако да го најдат ритамот во нападот, а кај Шпанците се разбуди Гранадос. Најдобриот играч на „црвентата фурија“ изедначи на 10:10 на 90 секунди до крајот, истиот играч постигна брилијантен гол за водство на Шпанија на 45 секунди до крајот на мечот.

Хрватска лошо го организираше последниот напад и мораше да ја предаде титулата.

Следува Светското првенство во Доха, кое започнува на 5 февруари. Пасман на Олимписките игри изборија селекциите на Франција, Грција, Унгарија, Шпанија, САД, Јапонија, Австралија и Јужна Африка.

На СП ќе се делат уште четири визи за ОИ во Париз.