Top Sport

Светски рекорд на Чарлтон на 60 метри со пречки

Атлетичарката од Бахамите Девин Чарлтон постави нов светски рекорд во дисциплината 60 метри со пречки во Њујорк.

Девин Чарлтон ја истрча трката за 7,67 секунди, што е за 0,01 секунда побрзо од претходниот рекорд поставен од Швеѓанката Сузана Купер во 2008 година.

„Длабоко во себе знаев дека го можам ова, требаше само да се наредат коцките. Почнав добро и останав во тој ритам до крајот на трката“, изјави Чарлтон по трката.

Scroll to Top