Top Sport

Таткото на Ѓоковиќ: Сакаме Федерер да игра уште 5-6 години за да губи од Новак

Срѓан Ѓоковиќ, таткото на светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ, уште еднаш ја покажа својата антипатија кон швајцарскиот ас, Роџер Федерер, велејќи дека сака тој да остане на турнејата уште пет-шест години за неговиот син да го подобри скорот против него.

Ѓоковиќ и сега е во предност во дуелите со Федерер со 27-23, а посебно доминира во последните години, победувајќи во седум од последните 10 меча.

„Би сакал да игра уште пет-шест години за да ја направиме разликата во меѓусебниот скор уште поголема“, вели Ѓоковиќ сениор.

60-годишниот Срѓан, потоа беше запрашан дали чувствува непријателство од Федерер кон неговиот син.

„Веќе не го забележувам тоа. Тие тројца, Новак, Федерер и Надал се најдобрите во историјата и се мотивираат. Тешко е да си пријател со некого со кого се бориш за број 1, титули или пари“, вели таткото.

Срѓан Ѓоковиќ: Федерер е голем шампион, но ‘мал’ човек

AniWatch dubbed anime: Naruto (Dub) Episode 220

AnimeDao sword art online animedao: Watch Banana Fish Episode 22 (https://animedao.nl/m/XY6v/ep-22)

Scroll to Top