Top Sport

Тежок пораз на Ѓоковиќ на Мастерсот во Рим

Новак Ѓоковиќ дожиева дебакл во третото коло на Мастерсот во Рим. Светскиот број 1, загуби од Алехдандро Табило за само 68 минути игра. Чилеанецот, инаку 32. на АТп листата го победи Ѓоковиќ со 6:2, 6:3.

Во текот на целиот меѓ Ѓоковиќ имаше издание какво што неговите фанови не години наназад. Ѓоковиќ беше надигран во секој сегмент од играта, а треба да се напомене дека и 26-годишниот Табило беше многу инспириран и концентриран и апсолутно заслужено ја постигна најголемата победа во кариерата.

Оваа победа ќе му донесе место меѓу најдобрите 30 играчи на АТП листата. Исто така, ова беше прва победа на Табило над тенисер од Топ 10.

Табило во четвртото коло ќе игра против Карен Хачанов.

Scroll to Top