Top Sport

Томиќ не игра во Мелбурн, наместо тоа ќе брои милиони

Бернард Томиќ порача дека си заминува дома „да ги брои милионите“ откако не успеа да се квалификува на Австралија опен.

Австралиецот загуби со 6:1/6:7(5)/6:4 од Италијанецот Лоренцо Сонего во последното коло на квалификациите во Мелбурн и првпат од 2008 година нема да игра во главната ждрепка, откако австралиската федерација реши дека 25-годишниот 142-рангиран тенисер не заслужува вајлд-карта.

„Што ќе правам? Ќе бројам пари, тоа ќе правам. Вие одете направете тоа што јас направив. Заработете 13-14 милиони. Многу среќа момци. Бај-бај“, изјави Томиќ за австралискиот „Ченел 7“.

Ова е вторпат двократниот јуниорски гред слем шампион да се фали со своите пари, откако по поразот во Мадрид минатата година изјави: „Дали вас би ви било грижа ако имате 23 години и над 10 милиони долари“.

Наместо настап на првиот гренд слем од сезоната, се верува дека Австралиецот ќе учествува на реалното ТВ-шоу „Јас сум славен, отстранете ме од тука“.

Scroll to Top