Top Sport

Тони Надал: Рафа може да го собори рекордот на Федерер

Долгогодишниот тренер на Рафаел Надал, неговиот стрико Тони, верува дека Шпанецот може да го сруши рекордот на Роџер Федерер од 19 гренд слем титули.

Надал и Федерер во 2017 година ги поделија трофеите на четири најголеми турнири во светот на тенисот. Надал победи на „Ролан Гарос“ и на Отвореното првенство на САД, а Федерер ги освои Австралија опен и Вимблдон.

Федерер во кариерата има освоено 19 гренд слем титули, а Надал 16.

„Верувам дека Рафа ќе игра доволно долго и дека ќе го надмине рекордот на Федерер. наредната година ќе биде тешко да се освојат толку многу титули. Се надевам дека Рафа ќе продолжи да покажува дека е најдобар на земјана подлога и дека ќе победи во Монте Карло, Барселона и на ‘Ролан Гарос’“, рекол Тони Надал, кој ј заврши соработката со својот внук и во иднина ќе се посвети на работата во заедничката тениска школа.

Тренер на Надал во новата сезона ќе биде Карлос Моја.

Надал 2017 година ја заврши на првото место на АТП-листата пред големиот ривал Роџер Федерер.

Scroll to Top