Top Sport

УФЦ: Сестринска моќ – Валентина и Антонина Шевченко со победи во Вегас

Сестрите Валентина и Антонина Шевченко забележаа победи на УФЦ255 во Лас Вегас во саботата навечер за историски ден за Перуанките со киргиско потекло.

Вечерта започна фантастично, кога постарата сестра, Антонина Шевченко ја совлада Аријане Липски со технички нокаут во втората рунда, доминирајќи од стартот до финишот на мечот, со многу удари за својата противничка. Со победата, Антонина се враќа во игра во мува категорија, откако во претходниот меч загуби од Кетлин Чукагијан во мај.

Нејзината помлада сестра, Валентина, подоцна ја одбрани УФЦ титулата во мува категорија, откако на поени беше подобра од Џенифер Маја, иако многу потешко од очекувањата. По двете израмнети рунди, во третата Шевченко успеа неколку пати да ја фати противничката на подот, пред во финишот Маја да биде свесна дека и е потребен нокаут за да избегне пораз. Шампионката успеа да ја држи Маја на далечина, за победа.

Scroll to Top