Top Sport

Унгарија го освои Европскиот куп

Ватерполо репрезентацијата на Унгарија го освои Европа купот. Во финалето на турнирот, што во изминатите три дена се одржуваше во Загреб, Унгарија ја победи Хрватска 10:8 ((2:2, 3:1, 3:2, 2:3).

Најефикасен играч во унгарската репрезентација, со три гола, беше Кристијан Манхерц, а уште седуммина постигнаа по еден гол. Три гола за Хрватска постигна Лорен Фатовиќ.

Бронзениот медал им припадна на Шпанците, тие со 9:7 (3:1, 0:2, 5:3, 1:1) славеа против Италија.

По три гола за Шпанија постигнаа Алберто Мунарис и Блај Маларах.

Петтото место им припадна на Црногорците, а седмото на Грците. Црна Гора ја победи Србија 16:14, а Грција со 15:14 славеше над Русија.

Scroll to Top