Top Sport

(Видео) Алкараз мотивиран по тешкиот пораз од Новак: Сакам да го победам, да бидам најдобар во историјата

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на завршниот Мастерс во Торино, кој повеќе од убедливо со 2:0 го совлада Карлос Алкараз во полуфиналниот дуел.

По мечот, на прес-конференцијата Алкараз ги сумираше впечатоците од мечот со Новак.

– Игра на исто ниво во текот на целиот натпревар. Квалитетот на неговите удари е неверојатен, тој игра толку длабоко што е тешко да се возврати. Уште еднаш покажа зошто е најдобар на светот – истакна Алкараз и додаде:

– По мечот бев малку тажен, но не сум на неговото ниво. Одиграв одлични натпревари на Вимблдон, во Синсинати, на Ролан Гарос, бев на тоа ниво, но морам да тренирам и да станам подобар. Има повеќе искуство, неверојатен е, има извонредно враќање, постојано ги турка своите ривали до крај. Одиграв одлични поени, играм еден одличен поен, а потоа правам три или четири грешки. Не можете да го направите тоа против играч како Новак.

Алкараз направи многу грешки.

– Планот Б може да биде само трчање и враќање топки, играње долги размени, но тоа не е доволно против играч како Новак. Морав повеќе да напаѓам, да бидам поагресивен, дури и ако правам грешки. Против Новак треба да погодиш блиску до линијата, инаку си мртов, рече тој.

Алкараз нема намера да се откаже.

– Знам што треба да се подобрам во подготовките ако сакам да го освојам најдоброто. Ќе разговарам со Хуан Карлос, повторно ќе го гледам овој натпревар за да ги видам моите слабости и да се подобрам. Ќе се фокусирам на овој натпревар, а не на нашите претходни, бидејќи мислам дека морам да подобрам многу работи за да бидам на негово ниво, додаде Алкараз.

Алкараз му оддаде признание на Новак, а зборуваше и за мотивот да влезе во историјата на тенисот.

– Ако сакам да го достигнам, треба да бидам прв 15 години. Секако, тоа е мотивот, јас сум амбициозен, сакам да бидам најдобар во историјата, да го победам и да ги освојам сите турнири, но од друга страна, не сакам да размислувам за тоа – легендите на спортот не успеа затоа што победува се и урива рекорди. Значи, мешавина од мотивација и несакање да размислувам за тоа.

Scroll to Top