Top Sport

(Видео) Буитраго ја доби „кралската“ етапа, Томас остана пред Роглич пред утрешниот тест

Колумбиецот Сантијаго Буитраго победи на петочната „кралска“ етапа на Џиро Д’Италија од Лонгароне до Три Чиме ди Лаваредо во должина од 183 километри во италијанските Доломити, додека Герант Томас остана лидер во генерален пласман пред утрешната одлучувачка етапа, планинската трка на хронометар.

23-годишниот Буитраго имаше најсилни нозе на планинскатаа етапа за да победи со 51 секунда предност пред Канаѓанецот Дерек Џи, кој по четврти пат во тринеделната трка завршува на второто место.

Томас пак, не успеа целосно да се одбрани од нападот од Примож Роглич, губејќи неколку секунди од својата предност, но останувајќи на 26 секунди пред Словенецот пред утрешната претпоследна етапа, 18.6 километри долгата трка на хронометар во нагорнина.

„Ќе биде многу тесно утре. За гледачите ќе биде фантастично да се гледа, но верувајте за нас ќе биде страшно“, вели Томас.

Scroll to Top