Top Sport

(Видео) Рубљев дивееше во поразот од Алкараз

Рускиот тенисер Андреј Рубљев остана без шанси за пласман во полуфиналето на завршниот Мастерс во Торино. По поразот во првото коло од сонародникот Данил Медедев, во средата доживеа пораз и од Карлос Алкараз.

Младиот Шпанец ја забележа првата победа во кариерата, кога станува збот за завршниот Мастерс во сезоната. Алкараз победи во два сета со 7:5, 6:2.

Рубљев одигра речиси ист меч како во првото коло. Се држеше до финишот на првиот сет, потоа со серија грешки му овозможи на противникот да направи брејк и да го добие сетот, а потоа целосно потона и речиси да не постоеше на теренот во вториот сет.

Во моментите кога играше многу лошо, Рубљев имаше и вербални и физички испади.

Така, во моментот кога Алкараз имаше сет и брејк предност, Рублев почна да се удира со рекетот по левата нога.

Камерата потоа ги „улови“ лекарите како му помагаат и го запираат крварењето.

Scroll to Top