Top Sport

Вимблдон ќе биде одложен или откажан!

Најпознатиот тениски турнир, Вимблдон шампионатот може да биде одложен или откажан поради корона вирусот, објави организаторото на турнирот Ол Ингланд тенискиот клуб (АЕЛТЦ).

Турнирот кој е закажан за од 29 јуни до 12 јули дефинтивно нема да се игра без публика, и постои можност да се презакаже гренд слемот до крајот на годината, иако и тоа не е сигурно, се вели во соопштението на АЕЛТЦ.

„Непредвидливиот предизвик поради Ковид-19 кризата продолжува да влијае на нашиот начин на живот на начин каков што не сме можеле да замислиме и првата мисла е кон погодените од кризата во Велика Британија и во светот. Најважно е јавното здравје и ние ќе реагираме одговорно во одлуките. Работиме на плановите за 2020 и следната недела на бордот на турнирот ќе се донесе одлука“, вели директорот на турнирот, Ричард Луис.

Ролан Гарос, вториот гренд слем во 2020 веќе е презакажан за септември, по крајот на САД опен во Њујорк, додека АТП и ВТА турнеите се откажани барем до 7 јуни.

Scroll to Top