Top Sport

Во вторникот се „кладеше“ дека е зарезен со коронавирусот, денес доби позитивен тест

Контроверзниот австралиски тенисер со хрватско потекло, Бернард Томиќ, кој пред два дена во квалификациите за Австралија опен, се „кладеше“ дека е заразен со коронавирусот, денес потврди дека добил позитивен ПЦР тест.

Томиќ, во вторникот, предизвика скандал во текот на мечот со Роман Сафијулин, Во вториот сет, на прашањето од судијата дали се чувствува добро, Томиќ одговорил не и потоа шокирал со одговорот и ги обвинил организаторите за негриржа.

„Мислам дека имам коронавирус, тврдам дека во наредните два дена ќе бидам позитивен. Ве уверувам во тоа. Видете, доколку не бидам позитивен во наредните три дена ќе ве честам вечера. Во спротивно ти честиш. Не ми се верува дека никого не тестираат. Играчите на терен излегуваат откако ќе направат брзи тестови во своите соби. Нема ПЦР тестирања“, и рекол Томиќ на судијката од Бразил, Алина Да Роча и продолжил да игра.

Томиќ не успеа да го мине првото коло, го загуби мечот со 1/6, 4/6, а потоа веднаш заминал во изолација.

 

Scroll to Top