Адемар го декласираше Металург, Пелистер пак „потфрли“ во последните секунди

Македонските претставници ќе почекаат за прва победа во новоименуваното натпреварување на ЕХФ, Европската лига, откако Металург беше декласиран на гостувањето кај силниот Адемар во Шпанија со 41:32, а Еурофарм Пелистер пропушти водство од +6 на полувреме, да одигра 25:25 со швајцарскиот Кадетен.

Во Шпанија, Адемар направи предност од седум гола во првото полувреме, и потоа рутински го донесе мечот до финиш. Рубен Марчан даде осум гола на македонскиот клуб, Гонзало Перез додаде седум, додека Милан Поповиќ со осум гола беше најефикасен за клубот од Автокоманда.

Во Битола, Кадетен Шафхаузен успеаја да надминат негатива од шест поени, за на 10 секунди пред крајот Себастијан Фримел да постигне гол за 25:25, за вторпат во две кола Еурофарм Пелистер да пропушти водство во финишот на мечот, по 29:30 поразот од ГОГ. Фримел постигна пет гола, шест имаше Јонас Шелкер, додека за битолскиот клуб, Стипе Мандалиниќ имаше седум гола, а Томислав Кусан додаде четири.