Top Sport

Бурно на Франција-Хрватска, Холанѓаните ја шокираа Унгарија

Ракометниот „класик“ помеѓу Франција и Хрватска во првото коло на Европското првенство на крајот заврши со заслужена 27:22 победа на „триколорите“, но беше одбележана со голем број на инциденти во второто полувреме, во кое во еден момент „коцкестите“ играа со три исклучувања!

Без Лука Циндриќ и Домагој Дувњак, Хрватите имаа лош старт во кој губеа со 2:7, по што Французите не го пропуштија водството до крајот на мечот. Во 48. минута од мечот, Хрватите добија две исклучувања, а потоа и Давид Мандиќ ги загуби нервите и го удри Кентин Мае, по што покрај црвениот картон доби и таканаречен син картон, кој значи дека ќе оди на дисциплинска комисија за неспортскиот потег.

Пред 20 илјади фанови во Будимпешта пак, домаќините Унгарија доживеаја студен туш и 31:28 пораз од Холанѓаните, кои ја имаа контролата во текот на целиот меч.

Во другите мечеви, во нашата група, Данска без проблеми со 30:21 ја победи Црна Гора, додека и Шведска стигна до убедлива 30:18 победа над Босна и Херцеговина.

ЕУРО 2022, УНГАРИЈА/СЛОВАЧКА

ГРУПА А

Данска – Црна Гора 30:21 (18:10)

ГРУПА Б

Унгарија – Холандија 28:31 (10:13)

ГРУПА Ц

Хрватска – Франција 22:27 (11:13)

ГРУПА Е

Шведска – Босна и Херцеговина 30:18 (17:11)

ГРУПА Ф

Норвешка – Словачка 35:25 (15:11)

 

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

online anime AnimeHeaven That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

anime to watch Bleach

animeheaven es AnimeHeaven Kiss x Sis (TV)

anime sites How NOT to Summon a Demon Lord Ω

free anime online AnimeHeaven WONDER EGG PRIORITY

Scroll to Top