Top Sport

Червар за Сигурдсон: За разлика од него, јас со Јапонија би се борел за злато на ОИ

Червар за Сигурдсон: За разлика од него, јас со Јапонија би се борел за злато на Олимпијадата

Легендарниот хрватски тренер, Лино Червар за „Спортклуб“, зборуваше новиот селектор на репрезентацијата на Хрватска, Исланѓанецот Дагур Сигурдсон.

Поранешниот тренер на Металург и македонската репрезнетација не е премногу инпресиониран од Сигурдсон, иако Исланѓанецот успеа да ја однесе Хрватска на Олимписките игри во Париз.

„Во нормални услови јас би се борел за олимпиското злато со Јапонија“, изјави Червар, алудирајќи на тоа дека Сигурдсон беше селектор на Јапонија пред да дојде во Хрватска.

Червар додаде дека Сигурдсон не му е конкурент бидејќи тој повеќе не е заинтересиран за клупата на хрватската репрезентација.

Да потсетиме, хрватските ракометари под водство на новиот селектор Дагур Сигурдсон се пласираа на Олимписките игри во Париз. За Сигурдсон ќе биде третпат да води репрезентација на Олимписките игри, со Германија освои бронза во 2016 година, а со Јапонија настапи на Игрите во Токио пред три години.

Scroll to Top