Црни шест минути за незгоден пораз од Чешка

Ракометната репрезентација на Македонија доживеа незгоден пораз од 27:25 од Чешка, откако по одличното прво полувреме во кое имавме два гола предност (11:9) дозволивме противниците со прекрасни шест минути во второто полувреме да го свртат мечот и да направат три гола предност од кои потоа немаше опоравување.

Поразот значи дека за пласман во втората фаза ќе мораме да одиме на резултат против домаќинот Австрија, кои имаат 2 поени и вечерва ја пречекуваат Украина, што ќе биде многу тешко за остварување.

А во првото полувреме, сè одеше според планот. Со одлична игра во одбраната ги ограничивме Чесите на само девет гола, а во нападот и покрај тешкотиите оддржувавме предност благодарение на Кирил Лазаров и Дејан Манасков.

Но, на почетокот на второто полувреме, Чесите направија серија од 6:1 и целосен пресврт за да поведат со 15:12. Лазаров со два гола успеа да не доближи на гол-разлика, но Чесите повторно дојдоа до три разлика.  На седум минути пред крајот, успеавме да доближивме на гол разлика (22:21), за Манасков да израмни на 22:22, по што се играше гол-за-гол до крајот на мечот во драматична завршница

Ветеранот Ондреј Здрахала погоди за 26:24 на две минути пред крајот за да го „реши“ мечот, по што Лазаров со брз гол намалува на 26:25, за во следниот напад Чесите повторно стрелаа за конечни 27:25.

Лазаров со 11 гола беше најдобриот стрелец во македонската репрезентација, Манасков додаде 5, а Гоце Георгиевски уфрли 4.