Црногорките подобри од Србинките, а сега мораат да чекаат помош од нив (видео)

Ракометарките на Црна Гора останаа со шанси за пласман во полуфиналето на ЕП во Франција, откако во големото дерби со пресврт стигнаа до победа од 28:27 над Србија, и ги исфрлија соседите од математиката за полуфинале.

Србинките подобро го стартуваа мечот и имаа предност од три гола (15:12) на полувремето, пред во второто полувреме, Црногорките да се вратат и во драматична завршница да слават со 28:27.

Ѓурѓина Јауковиќ, Мајда Мехмедовиќ и Милена Раичевиќ имаа по шест гола за Црна Гора, додека на Србија не им помогна ниту расположената Катарина Крпеж Слежак со 12 постигнати голови.

Црна Гора сега има 4 поени и е на третото место во групата 1, со еден поен помалку од второпласираната Франција и поен пред Шведска. Во среда, во последното коло по групи, Црна Гора игра со „отпишаната“ Данска, Шведска за противник ја има моќната Русија, додека Франција игра со Србија, што значи дека на Радичевиќ и „друштвото“ ќе им треба помош од Србинките – да направат изненадување против домаќините, а тие да ја победат Данска.