Top Sport

Данска ќе се бори за златото на ЕП

Светскиот првак Данска ќе се бори за европската титула откако во второто полуфинале, ја победи Германија со 29:26 (12:14).

Германија добро го отвори натпреварот, константно имаа предност во првиот дела, а на полувреме заминаа со предност од два гола.

Данците во вториот дел ја презедоа контролата, благодарение на голманот Нилсен. Во 13 минути и дозволија на Германија да постигне само три гола, а клучната серија ја направија од 50. до 53.минута кога дојдоа до најголемата предност 26:21.

Данските голмано комбинирано имаа 12 интервенции, Ландин пет, Нилсен седум, а најефикасни беа Јакобсен и Хансен со по пет гола. Германија Усчинс со пет гола, а Волф имаше 11 интервенции.

Scroll to Top