Германскиот ракометен интернационалец Кристијан Дисингер го раскина договорот за 2020 година со тимот на ТХВ Кил, и најверојатно е на пат кон Скопје за да се приклучи на новиот и уште силен состав на Вардар.

26-годишниот Дисингер дојде во Кил во 2015 година и оттогаш имаше 130 натпревари и 235 голови, а во 2017 година го освои германскиот куп со тимот. Тој исто така ја освои и европската титула со германската репрезентација во 2016 и олимписката бронза во Рио де Жанеиро, по што се мачеше со повредите, и во последно време не беше во составот.