Top Sport

Французите ги минаа и Исланѓаните, Египет лесно против Белорусија

Франција останува на добар пат да се бори за својата седма светска титула, откако со 28:26 триумфираа над Исланд за да го преземат првото место во групата 3 и сега во директен дуел со Португалија ќе го одлучуваат победникот во групата.

„Триколорите“ водеа во текот на целото прво полувреме, но не успеаја да се одвојат на повеќе од два гола разлика за Исланд да направи пресврт на стартот на второто полувреме и да дојде до 24:22 водство. Сепак, искуството и силата на Французите се покажа и тие успеаја да стигнат до победа од 28:26.

Блиску до четврт-финале се и домаќините Египет, откако немаа мака со Белорусија, стигнувајќи до необично лесна 35:26 победа за да го преземат првото место во групата 4, барем до вечерашнито дуел меѓу Словенија и Шведска.

СП ЕГИПЕТ, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 3

Швајцарија – Португалија 29:33 (15:17)

Исланд – Франција 26:28 (14:16)

Норвешка – Алжир 20.30 ч.

Табела: 1.Франција 8, 2.Португалија 6, 3.Норвешка 4, 4.Исланд 2, 5.Швајцарија 2, 6.Алжир 0

ГРУПА 4

Македонија – Русија 20:32 (9:19)

Египет – Белорусија 35:26 (21:14)

Словенија – Шведска 20.30 ч.

Табела: 1.Египет 6, 2.Русија 5, 3.Шведска 5, 4.Словенија 4, 5.Белорусија 2, 6.Македонија 0

KissAnime kissanime tower of god: Watch DARLING in the FRANXX Episode 6 (https://kissanimeonline.com/m/KeEK/ep-6)

AnimeDao animedao my hero academia: Watch Boku no Hero Academia 5th Season Episode 3

Scroll to Top