Рaкометарките на Ѓер ќе ја бранат европската титула во утрешното финале против Ростов Дон. Во полуфиналните натпревари Ѓер го декласираа Кристиасанд 31-22 , а Ростов го победија Мец 27-25.

Во првото полу-финале на голот на Ѓер блескаше поранешната вардарка Амадин Лејно со 13 интервенции. Во нападот кај шампионките се истакна Кери Братсет со осум гола.

Во вториот натпревар Росотв создадоа предност од осум гола во првиот дел, во вториот Мец се обидоа да направат пресврт но без успех, иако неколку пати се доближија на негатива од два гола.

Вјакхирева го предводеше Ростов со осум гола, а пет погодоци постигна Абинг. Кај Мец се истакна Зади со седум гола.

foto/epa