Top Sport

Холанѓанките го освоија бронзениот медал

Холандија ја совлада Шведска со 24:21 за да го освои бронзениот медал на Светското првенство во ракомет во Германија, откако доминираа во текот на целиот меч.

Холанѓанките имаа шест гола предност на полувреме (14:8), но дозволија Швеѓанките да направат пресврт на почетокот на второто полувреме со низа од 9:0 и да поведат со 18:16. На, крајот Холанѓанките се созедоа и стигнаа до победа.

Абинг постигна осум гола за Холандија, Полман имаше пет гола, а на голот блесна Вестер со 14 одбрани. Кај Швеѓанките, Гулден имаше седум погодоци.

Во финалето во Германија ќе се сретне носителот на титулата Норвешка со Французинките од 17.30 часот.

Scroll to Top