Хрватите со втора убедлива победа (видео)

Хрватска едно полувреме имаше мака со цврстите Исланѓани во Сплит, но на крајот стигна до победа од 29:22, за пласман во втората рунда на Европското првенство, откако претходно во првиот меч ја порази Србија.

Тимот на Лино Червар не почна најдобро и во текот на првото полувреме беше израмнето, иако Хрватите во еден момент имаа +3 (12:9). На полувреме се отиде со 14:13 предност за домаќините, пред во второто полувреме оваа предност да се зголемува до конечните 29:22.

Ѕвездата на Вардар, Лука Циндриќ беше најефикасен со седум постигнати голови, а по четири имаа Марко Мамиќ, Лука Степанчиќ, Мануел Штрлек и Игор Карачиќ. За Хрватите останува уште еден меч во Сплит, каде што во вторник ја дочекуваат Шведска.

Во групата Б, Норвешка не остана разочарана од пропуштената победа над фаворизираните Французи во првото коло, и со 33:28 ја победи упорната Белорусија. Бјорнсен, Гулеруд и Сагосен имаа по шест голови за „викинзите“.