Хрватките во финишот ги решија Аргентинките, сега им треба чудо за влез во следна фаза

Хрватската женска ракометна репрезентација со пресврт успеа да слави победа против Аргентина на Мундијалот што се игра во Шпанија. Резултатот по 60 минути игра беше 28-22. Со тоа Хрватските ги задржаа теоретските шанси за пласман во следната натпреварувачка фаза за пласман меѓу најдобрите 8 на шампионатот.

Хрватките добро го отворија мечот, имаа водство од 9-5, но следуваше пад на избраничките на селекторот Шоштариќ, а Аргентинките на полувреме заминаа со предност, 14-12.

Сепак, во вториот дел фаворитот заигра подобро, па во последните 10 минути при негатива на Хрватска од 21-19 следуваше огромна серија од 9-1 за висока победа на Мундијалот.

Јунак во победничката селекција беше Стела Посавец со 8 гола.

Хрватска дојде до втора победа на шампионатот и први бодови во втората фаза од натпреварувањето. Им преостануваат уште мечеви со Шпанија и Австрија, на кои со победи ќе имаат надеж за влез во четвртфинале.

Во дневниот термин, Јужна Кореја со 32-26 беше подобра од селекцијата на Чешка.