Top Sport

Историски триумф на Алкалоид, победа над Ла Риоха во Скопје

facebook.com/rkalkaloid

Ракометарите на Алкалоид со победа го завршија учеството во Лига Европа. Во последното коло, во групата Ф, Алкалоид ја победи Ла Риоха со 28:27 (15:13).

Алкалоид, во еден интересен натпревар, успеа да ја запише историската прва победа во европските купови. Натпреварот го обележа и лошата арбитража на судиите од Полска.

Алкалоид, како и во претходните натпревари во групата, играше со многу осцилации. Тимот на Кире Лазаров надополни минус од пет гола во првиот дел, а во вториот испушти предност од четири гола.

Сепак, Алкалоид одигра најдобро кога беше најподребно, во последните пет минути кога негативата од еден гол успеа да ја претвори во победа.

Најистакната која Алкалоид беа голманот Галевски со 16 одбрани и Митев со 10 гола. Ла Риоха ја предводеа Заја со осум и Понсиано со шест гола.

Scroll to Top