Top Sport

Јагањац втор стрелец во Лигата на шампионите

Левиот бек на Металург Халил Јагањац по пет одиграни кола во ракометната Лигата на шампиони се наоѓа на второто место на листата на најдобри стрелци.

Јагањац, во саботата, го предводеше Металург до триумфот во Русија над Чеховски Медведи (32:26) со девет постигнати голови.

19-годишниот лев бек во првите пет натпревари постигна вкупно 35 голови, или во просек постигнува по седум гола на натпревар. Дуелот во Русија е втор сезонава за Јагањац на кој постигнува девет голови.

Листата на најдобри стрелци во Лигата на шампионите ја предводи Зига Млакар од Цеље со 36 голови, еден повеќе од Јагањац и од средниот бек на Веспрем Мате Лекаи.

Халил Јагањац во Металург пристигна во летниот преоден рок од ПСЖ, а поради добрите игри на почетокот на сезоната тојсе најде на поширокиот список на селекторот на Хрватска, Лино Червар. н.ц.

Scroll to Top