Top Sport

Кјелце го декласираше ПСЖ, Сегед го победи лидерот

Кјелце го декласираше Пари Сен-Жермен во дербито во групата Б од ЕХФ Лигата на шампиони со 38:33 за да се искачи на првото место, додека Сегед му го нанесе само вториот пораз на Алборг, лидерот во групата Б победувајќи го со 31:28.

dobivaj vesti na viber

Тимот на поранешниот македонски селектор Раул Гонзалез почна подобро во Полска, поведувајќи со два гола разлика, но потоа Кјелце влезе во серија за на полувреме да се отиде со пет гола предност (17:12). Во второто полувреме, тие го оддржуваа водството за петта победа во шест кола во ЛШ. Шимон Сичко и Дилан Нахи беа најефикасни за Кјелце со шест гола, додека Елохим Пранди уфрли пет гола за ПСЖ.

Во Унгарија пак, Сегед имаше предност од четири гола во првото полувреме (17:13), пред да го изддржи камбекот на Алборг за тесна победа од 31:28.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА А

Пик Сегед – Алборг 31:28 (17:13)

ППД Загреб – Монпелје 20.45 ч.

Вардар – Кил 20.45 ч.

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Б

Кјелце – Пари Сен-Жермен 38:33 (19:14)

Standings provided by SofaScore LiveScore

Scroll to Top