Top Sport

ЛШ: Лазаров и Нант во четврт-финале по драмата кај Кјелце!

Нант требаше да биде „отпишан“ уште по првиот меч, кога на домашен терен загуби со 25:24 од Кјелце, така што се очекуваше дека во Полска, Кјелце, полно со поранешни ракометари на Вардар, лесно ќе успее да стигне до победа и потврда на местото меѓу најдобрите осум.

Меѓутоа, тие не сметаа на инспирацијата на францускиот клуб, кој водеше во текот на целиот меч и на крајот стигна до победа од 28:30, доволна за пласман понатаму. Македонскиот капитен и селектор, Кирил Лазаров, постигна четири гола за својот клуб, но два од нив беа клучни, кога од 25:26 го зголеми водството на 25:28, по што Кјелце успеа да се врати на 30:30, пред гостите пак да поведат со 30:31, а по уште едно израмнување, Нант постигна два гола за конечни 31:34.

Валеро Ривера беше најефикасен за Нант со девет постигнати голови, додека за Кјелце, Владислав Кулеш заврши со осум гола.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/8 ФИНАЛЕ, 2.МЕЧ

Кјелце – Нант 31:34 (13:15), прв меч 25:24, вкупно 56:58

Алборг – Порто 27:24 (10:9), прв меч 29:32, вкупно 56:56, Алборг има повеќе постигнати голови на гости

Кил – Пик Сегед 33:28 (18:15), прв меч 33:28, вкупно 66:56

Барселона – Елверум 39:19, прв меч 37:25, вкупно 76:44

Флензбург – ППД Загреб вториот меч нема да се игра, прв меч 36:30

Пари Сен-Жермен – Целје 08.04, прв меч 37:24

Мешков Брест – Мотор Запорожје 08.04, прв меч 30:32

Веспрем – Вардар 08.04, прв меч 41:27

Watch Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? Episode 12 (https://4anime.biz/m/wOOx/ep-12) at 4Anime watch anime dub

Watch Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Episode 3 (https://animetv.cc/m/aEEl/ep-3) at AnimeTV anime tv kissanime

Scroll to Top