Top Sport

Нексе му се приклучи на ППД Загреб на врвот на СЕХА лигата (видео)

Хрватскиот вице-шампион Нексе ја совлада Војводина со 29:23 (15:9) за шеста победа во првите седум меча во СЕХА лигата и преземање на првото место на табелата, со ист учинок како ривалите ППД Загреб, но со победа над нив во првиот меч од сезоната.

Марко Бувиниќ имаше 9 гола за Нексе, а Милош Грозданиќ уфрли седум за Војводина, чиј голман Бојан Перовиќ имаше 14 одбрани и два постигнати голови.

Новакот во лигата, Стеауа Букурешт и со „втор“ тим успеа со 36:32 (16:19) да го победи Извиѓач од Љубушки со одлично второ полувреме. Ова е четврта победа за романскиот шампион со која останува во трката за Фајнал 4. Габриел Флореа имаше осум гола за Стеауа, додека Крсто Милошевиќ додаде шест. Јосип Чутура и Василије Калуѓеровиќ имаа по осум за босанскиот клуб.

Scroll to Top