Норвешка ита кон полуфинале по победата во скандинавското дерби (видео)

Ракометната репрезентација на Норвешка е на чекор до пласман во полуфиналето на Европското првенство, откако во скандинавското ерби со 23:20 ја совлада Шведска за да се одвои на првото место во групата 2 по три меча.

Норвежаните од стартот покажаа дека одат на победа, поведувајќи со 5:2 по десет минути игра и заминувајќи на пауза со пристојни четири гола предност (12:8). Во второто полувреме, Норвежаните повторно не дозволија „трите круни“ да се доближат резултатски за конечна 23:20 победа. Сагосен беше лидер на Норвежаните со осум голови, додека Пелас и Толбринг имаа по три гола за Шведска.

По комплетното коло, Норвежаните се први со шест поени, Унгарците и Словенците имаат по четири, Исланд и Португалија по два, а Швеѓаните се веќе „отпишани“.