Top Sport

Пораз од Швајцарија и четврто место на ЕХФ шампионатот

Македонската ракометна кадетска репрезентација со пораз го заврши учеството на ЕХФ шампионатот во Грузија, откако во „реваншот“ против Швајцарија во борба за третото место загубија со 35:31.

Македонија веќе ја имаше совладано Швајцарија во натпреварите по групи, но по поразот од Белорусија во полуфиналето веќе не постоеше императивот за победа, и Швајцарците со подобро второ полувреме го обезбедија третото место. Серафимов со седум гола беше најдобар, додека Костески додаде шест.

Следна шанса за репрезентацијата на Данило Брестовац е Светското првенство во Скопје следната година.

Фото: РК Металург

Scroll to Top