Top Sport

Шмид пред еден месец беше капитен на репрезентацијата, сега стана селектор

Легендарниот Швајцарец, Енди Шмид е назначен за нов селектор на националниот тим. Шмид минатиот месец настапи Европското првенство. Последниот натпрвевар во кариерата го одигра против Македонија (27:29).

Шмид и покрај тоа што имаше договор до крајот на сезоната, реши да замине во пензија. Кариерата во репрезентацијата ја заврши по 218 натпревари и 1094 голови.

Енди доаѓа на местото на Мајкл Сутер кој осум години ја предводеше Швајцарија. Шмид ќе дебитира во својата нова улога против европскиот вицешампион Данска во квалификациите за Светското првенство во 2025 година.

Шмид ја започна кариерата во Грасхоперс, играше и за Рајн Некар Левен од 2010 до 2022 година и пет пати беше најдобар играч на Бундеслигата, а два пати шампион на Германија.

Последните две сезони беше во Крејнс-Луцерн.

Scroll to Top