Шпанците ја освоија бронзата на ракометниот Мундијал

Ракометната репрезентација на Шпанија го освои бронзениот медал на Светското првенство откако во натпреварот за третото место го победи домаќинот Шведска со 36:39.

„Црвената фурија“ одигра фантастичен втор дел, а своите соиграчи ги инспирираше голманот Коралес кој имаше неколку одлични одбрани.

Ова беше дуел со многу голови, речиси и без одбрани, во кој Шведска добро се снаоѓаше во првото полувреме. Го доби тој период со 22:18.

Но, во второто полувреме селекторот на Шпанија ја промени одбраната во 5-1, а тоа донесе и серија од 6:1, со која „фуријата“ го сврте резултатот.

Во последните десет минути Шпанците влегоа со позитива од три гола (30:33), а успеаја да ја задржат и до крајот. Алекс Душебаев со седум гола беше предводник во селекцијата на Шпанија.

Во натпреварот за петтото место, Германија ја победи Норвешка со 28:24, додека седмопласира е Египет кој по продолженија ја совлада Унгарија со 36:35.

Во финалето од 21 часот, ќе играат селекциите на Данска и на Франција.