Top Sport

Штербик имал срцев удар

Еден од најдобрите ракометни голамни во историјата, поранешниот член на Вардар, Арпад Штребик доживеал срцев удар.

Веспрем ги потврди пишувањата на медиумите, но и ја информираше јавноста дека Штербик се чувствува добро и дека најверојатно ќе биде пуштен од болница во четврток наутро. Брзата реакција на лекарите спречила трагичен исход.

Штербик кариерата ја започна во Југовиќ од Каќ, по што двапати беше во Веспрем, додека во меѓувреме бранеше за Сиудад Реал, Атлетико Мадрид, Барселона и Вардар. Во Вардар беше од 2014 до 2018 година и стана европски првак.

Кариерата ја заврши во Веспрем во 2020 година.

Scroll to Top