Иако веќе беа елиминирани од Европското првенство, на германските навивачи во Виена не им пречеше добро да се забавуваат во текот на мечот со домаќините Австрија, кој на крајот го добија со убедливи 34:22.

Во стил на фудбалските навивачи, Германците решија да прават „бранови“ на трибините, но на еден поинаков начин. Како што велат од ЕХФ: „Внимавајте, видеово не е успорено“.