Германија лесно со Австрија во меч без резултатско значење (видео)

Ракометната репрезентација на Германија стигна до убедлива 34:22 победа над домаќинот Австрија во меч од Европското првенство во ракомет, во меч со малку значење, бидејќи двете репрезентации веќе се елиминирани од борбата за полуфинале.

По „кобниот“ и драматичен пораз од Хрватска, на Германците им требаше „чудо“ за пласман понатаму – победа на Белорусија над Шпанија од над шест гола разлика, што секако не се случи (Шпанците стигнаа до лесна победа).

Австрија во првото полувреме имаше предност од два гола (9:7), но по 30 минути беше 16:12 за Германија, предност која „маншафт“ ја зголемуваше како што течеше второто полувреме за на крај да стигне до убедлив триумф.

Тимо Кастенинг со шест гола и Тобијас Рајхман со пет беа најефикасни за германската репрезентација, додека за домаќините Никола Билик пет пати беше прецизен.